Martin Vrátník - překlady, tlumočení a včelaření

 • *
  *
  *
  *
  *
  Fields marked with an asterisk (*) are required.
  Deutsche Version

Co dělat, když se u vás usadí roj včel

Email Tisk PDF

Roj včel usazsený na třešniProtože se zrovna nalézáme v období rojení včel (květen, červen), připravil jsem pro Vás několik rad, jak se zachovat, když se takový včelí roj usadí blízko Vašeho obydlí. Nejprve si však vysvětlíme proč se vlastně včely rojí.

Pokud jste z okolí Milhostova a objevíte-li náhodou včelí roj, zavolejte mi prosím na telefon: 603 488 800. Včelky usadím do nového bytečku postarám se, aby Vás nerušily. Díky Martin Vrátník.

Rojivost je přirozená vlastnost všech čtyř druhů včel rodu Apis. Je to charakteristická vlastnost společenského hmyzu, který tvoří trvalá společenstva. Kromě včel se rojí např. také mravenci a termiti. Je to tedy způsob dělení jejich společenstev, způsob rozmnožování.

V určitém okamžiku začne být včelám úl či hnízdní dutina malá. Vystaví proto buňky pro budoucí matky. Matka je zaklade běžným oplozeným vajíčkem, z kterého se jinak líhnou dělnice (trubci jsou z neoplozených vajíček). To, že se z něj stane matka, je zásluha včel, které larvičce nabízejí nadbytek kvalitní potravy - mateří kašičky, ve které larvička doslova plave. Zároveň však včely přestávají starou matku krmit, ta potom hubne, přestává klást vajíčka a stává se opět letuschopnou. Když je buňka s larvou budoucí matky zavíčkovaná, včelstvo se vyrojí. Znamená to, že zhruba polovina včel všech "profesí" (létavky, kojičky, stavěčky, strážkyně, pátračky...) spolu se starou matkou vyletí před úl. Těsně předtím si všechny odlétající včely naplní medné váčky ("bříška") medem z plástů a zásobí se tak na dlouhou cestu do neznáma.

rozletaný rojMatka je však poměrně špatný letec a tak se nejčastěji usadí se někde v blízkosti úlu. Většinou na větvi, kmínku, trámu apod. Včely se k ní srotí a vytvoří typický rojový hrozen. Ten na místě vydrží několik hodin, leckdy i den či dva. Zákon schválnosti však říká, že jsou včelky schopné usadit se i na těch nejnemožnějších místech - v komíně, trávě, mezi nepoužívanými okny a jinde. Lidské příbytky je však naštěstí příliš nelákají a roje do domů zalétávají jen zřídka.

Zatímco roj sedí semknutý do hroznu, včely pátračky hledají novou dutinu pro hnízdění. Včely si jsou dokonce schopny vzájemně "popsat" jak které budoucí obydlí vypadá, jak je daleko a vyberou pak nejlepší možnou variantu. Tam se celý roj přemístí a usadí. Rojové včely jsou mimořádně klidné a neútočné, dá se říci, že nejvíce mírné, jak jen nejspíše včely mohou být.

 • Mají totiž plné medné váčky (sytý člověk je také příjemnější než hladový :-))
 • A navíc nemají hnízdo, které by bránily (i jiná zvířata důrazně hájí hnízdo s potomky - mimo hnízdo jsou pak klidná)
 • Visícího hroznu včel se dá bez problému dotýkat rukou, což mluví za vše.

Jak se správně zachovat?

Pokud máte na zahradě roj včel a nevisí vám přímo u dveří, nepanikařte! Není-li člověk silně alergický (bodnutí jej ohrožuje na zdraví či životě) je zcela zbytečné bát se rojících se včel a to ať jsou ještě rozlítané či již semknuté do hroznu. Jak jsem již zmiňoval o několik řádek výše, mají vyrojené včely jiné starosti, než rozdávat žihadla.

Počkejte než se roj na daném místě usadí a mezitím můžete kontaktovat kompetentního člověka, který vám pomůže. Bojovat proti včelám svépomocí je podle mého názoru zbytečné a nebezpečné. Zaútočíte-li na roj třeba koštětem, proudem vody nebo podobně, rychle zjistíte, že i mírná a najedená včela dokáže bolestivě bodnout.

To nejlepší, co můžete s rojem udělat je nahlásit jeho polohu nejbližšímu včelaři. Znáte-li nějakého ve vašem okolí, jednoduše ho požádejte o odchycení. Je totiž celkem pravděpodobné, že roj bude z jeho chovu. (Nelezeného pejska se také snažíme nejprve vrátit jeho majiteli). Nejenom, že rychle vyřešíte problém s nezvanými návštěvníky, ale oslovený včelař si možná roj rád vezme pro vlastní potřebu. Může se stát, že se už po něm dokonce sám shání. To poznáte podle toho, že se tváří "jako by mu uletěly včely" :-) Kontakty na včelaře z okolí Chebska najdete na internetových stránkách Českého svazu včelařů Základní organizace Cheb www.vcelaricheb.cz.

Pokud Vám roj nijak nepřekáží, může jej nechat prostě být. Roj sám za pár hodin či dní odletí. Pokud se bojíte, nepřibližujte se k němu a pozorujte jej z povzdálí. Pokud vás zvědavost přemůže, dělejte tak pomalu a rozvážně.

Roje neznámého původu se musí likvidovat z důvodu prevence šíření nebezpečných včelích nemocí (žádný strach – nejsou přenosné na člověka!). Objevíte-li proto ve svém okolí roj, je žádoucí, abyste se obrátili se svým nálezem na včelaře, který vybere nejlepší postup.

Hasiče volejte jen v případě akutního ohrožení (alergici, roj v bezprostřední blízkosti obydlí apod.) - jsou tu z jiných důvodů, než aby sloužili jako odchytová služba!

 


Aktualizováno ( 08. května 2011 v 22:02 )  

Kontakt

Kontaktujte mě
Martin Vrátník
Milhostov 24
CZ-350 01  Cheb
Tel.: +420 603 488 800
E-Mail:
Datová schránka (ID): 5vo3ai
Skype: pylorus
Můžete mě kontaktovat i přes skype
Navigace: Titulní stránka Včely, med a včelaření Včelaření Co dělat, když se u vás usadí roj včel