Martin Vrátník - překlady, tlumočení a včelaření

 • *
  *
  *
  *
  *
  Fields marked with an asterisk (*) are required.
  Deutsche Version

Včelaření

Co dělat, když se u vás usadí roj včel

Email Tisk PDF

Roj včel usazsený na třešniProtože se zrovna nalézáme v období rojení včel (květen, červen), připravil jsem pro Vás několik rad, jak se zachovat, když se takový včelí roj usadí blízko Vašeho obydlí. Nejprve si však vysvětlíme proč se vlastně včely rojí.

Pokud jste z okolí Milhostova a objevíte-li náhodou včelí roj, zavolejte mi prosím na telefon: 603 488 800. Včelky usadím do nového bytečku postarám se, aby Vás nerušily. Díky Martin Vrátník.

Aktualizováno ( 08. května 2011 v 22:02 )
 

Opylování rostlin díky včelám

Email Tisk PDF

Včelařské časné léto je obdobím rojení a prvních medobraní. Včely jsou v plné síle a mimo sběru pylu se ze všech sil věnují přinášení nektaru z právě kvetoucích rostlin. Ten květinám slouží v podstatě jako lákadlo pro opylovače všeho druhu, z nichž jsou včely těmi nejpočetnějšími, nejuniversálnějšími, nejpřizpůsobivějšími a tím pádem i nejužitečnějšími. Mezi jejich „kolegy“ a „kolegyně“ patří čmeláci, motýli, různé druhy blanokřídlého hmyzu, ale i kolibříci a další opylovači.

Aktualizováno ( 05. prosince 2009 v 19:01 )
 

Jak se chovat, když se včela zlobí

Email Tisk PDF

Zklidníte-li své pohyby, včela často bez bodnutí odletí. Výborný manévr pro zmatení orientace včely je, když se obtěžovaný člověk protáhne nějakým keřem nebo živým plotem. Včelu zamotanou ve vlasech je lepší energicky rozmáčknout dlaní. Do té doby je ve vlasech neustále bombardována elektrickými výboji, které vznikají vzájemným třením vlasů o sebe a pak i prohrabováním hlavy rukama. Potom včela zamíří za teplem k pokožce a bodne. Zpravidla není možné ji z vlasů vyprostit, aniž by jí člověk neublížil. Žihadlo zůstává i po vbodnutí živým orgánem, zavrtává se hlouběji a do rány se postupně přečerpává jed z jedového váčku. Žihadlo je třeba co nejdříve odstranit vyškrábnutím tak, abychom nevytlačili obsah jedového váčku. Místo vpichu lze potřít cibulí, čpavkem, medem, Fenistil gelem a přiložit na ně studený obklad. Pokud jdete ke včelám, nepoužívejte výrazné parfémy a nepijte alkohol - včely na oboje podrážděně reagují.

Aktualizováno ( 06. listopadu 2009 v 00:25 )
 

Svatý Ambrož, patron včelařů

Email Tisk PDF
Svatý Ambrož

Svatý Ambrož se narodil kolem roku 339 v Trevíru v dnešním Německu jako syn vysokého římského úředníka. V Římě vystudoval řečnictví a práva. Působil především v Miláně, proto také získal přívlastek milánský. Když v Miláně zemřel biskup, chtěli zvolit jeho nástupcem právě svatého Ambrože, přestože byl teprve katechumenem. Ambrož se nejprve zdráhá, nakonec však 7.12. 374 přijímá křest a posléze se stává biskupem. Po zvolení biskupem se vzdává veškerého svého majetku ve prospěch chudých a církve. Proslul především jako učitel církve a pastýř. Hájil čistotu víry např.ve sporu proti ariánům. Byl vynikajícím kazatel. Také na základě jeho kázání dochází k obrácení svatého Augustina z Hippo. Jeho věhlas se donesl až k markomanské královně Fritigile, které napsal jeden list a která se s Ambrožem chtěla setkat osobně. Proto se vydala do Milána, nezastihla však již světce naživu. Papež Bonifác VII. ho v roce 1298 prohlašuje velkým učitelem církve. Ovlivňoval také liturgii. Tzv. Ambroziánský ritus je v okolí Milána používán dodnes. Svatý Ambrož umírá na Bílou sobotu 4.4. 397 v Miláně a jeho ostatky jsou uloženy v milánské bazilice.

Aktualizováno ( 06. prosince 2009 v 10:06 )
 

Kontakt

Kontaktujte mě
Martin Vrátník
Milhostov 24
CZ-350 01  Cheb
Tel.: +420 603 488 800
E-Mail:
Datová schránka (ID): 5vo3ai
Skype: pylorus
Můžete mě kontaktovat i přes skype