Martin Vrátník - překlady, tlumočení a včelaření

 • *
  *
  *
  *
  *
  Fields marked with an asterisk (*) are required.
  Deutsche Version

Propolis a další produkty

Propolis, aneb tak to dělám já

Email Tisk PDF

1_priprava_surovinPro výrobu 1 l propolisové tinktury používám 200 - 250g kvalitního surového propolisu. (Obsahuje-li vosk, je třeba množství odpovídajícím způsobem zvýšit). Jako rozpouštědlo lze použít téměř jakýkoli potravinářský alkohol, který by však měl být minimálně 60 %. Ve slabším roztoku se totiž propolis hůře rozpouští. Osobně používám buď čistý, koupený z lékárny nebo 70 % vodku Rasputin, u které vychází dobře poměr cena / výkon. (Sice mě asi prodavačka považuje za zvrhlíka, ale s výsledkem jsem spokojen Mrkající ).

Aktualizováno ( 09. května 2010 v 10:49 )
 

Léčebné vlastnosti propolisu

Email Tisk PDF

Aeskulap Než začneme propolis užívat

Před prvotním použití propolisu provedeme zkoušku na citlivost. Testujeme na dlaňové straně zápěstí na kůži, vetřeme tinkturu smotkem vaty a necháme uschnout. Nevznikne-li na kůži zarudnutí nebo pupínky, pak můžeme propolis užívat. V opačném případě není užívání propolisu vhodné. Propolis je velmi účinný i v malých dávkách a koncentracích. Proto je vhodné vždy po 3 týdnech aplikace, 1 týden přestávka. Jinak by propolis při dlouhodobé léčbě místopomoci mohl uškodit. To platí i u alergických osob na propolis! Propolis můžeme podávat při všech zánětlivých procesech organizmu. Pokud po 3 týdnech nenastane zlepšení, je lepší dále jej neužívat.

Aktualizováno ( 24. dubna 2010 v 09:07 )
 

Propolis - původ, složení zpracování, využití

Email Tisk PDF

Propolis na rámku Včely sbírají na stromech pryskyřici, do které přidávají výměšky svých žláz. Do úlu propolis nosí v rouskách na zadních nohách - podobně jako pyl. Včely používají propolis ve dvou základních formách:

- řídký na natírání stěn a jiných částí úlu - zejména z desinfekčních důvodů
- hustý na tmelení skulin či zmenšování vletových otvorů - pro izolaci hnízdní dutiny

 

Aktualizováno ( 09. května 2010 v 10:48 )
 

První pokus se svíčkami

Email Tisk PDF
První pokus se svíčkami Z babiččina nápadu jsme se s Mariánkou pokusili vyrobit několik svíček z pravého včelího vosku. Co myslíte povedly se?
Aktualizováno ( 24. května 2010 v 20:18 )
 

Kontakt

Kontaktujte mě
Martin Vrátník
Milhostov 24
CZ-350 01  Cheb
Tel.: +420 603 488 800
E-Mail:
Datová schránka (ID): 5vo3ai
Skype: pylorus
Můžete mě kontaktovat i přes skype
Navigace: Titulní stránka Včely, med a včelaření Propolis a další produkty