Martin Vrátník - překlady, tlumočení a včelaření

 • *
  *
  *
  *
  *
  Fields marked with an asterisk (*) are required.
  Deutsche Version

Včelaření

Seznam nekvalitních medů

Email Tisk PDF

Nekvalitní medNa serveru aktuálně.cz se nedávno objevil seznam nekvalitních potravin, mezi kterými se bohužel (nikoliv však překvapivě) objevilo velké množství medů. Dovoluji si Vám zde prezentovat jejich seznam...

Obecně nedoporučuji kupovat med na kterém je označeno, že se jedná o "směsný med  ze zemí EU a mimo EU". Nedá se totiž přesně určit odkud med pochází a řada výrobců toho zneužívá. Již vůbec nedoporučuji kupovat sladkou břečku, která se jmenuje med na pečení. Naopak nákupem medu přímo od včelaře získáte nejen kvalitní a chutný přírodní produkt, ale také podpoříte české včelatře.

Aktualizováno ( 07. ledna 2012 v 15:47 )
 

Co dělat, když se u vás usadí roj včel

Email Tisk PDF

Roj včel usazsený na třešniProtože se zrovna nalézáme v období rojení včel (květen, červen), připravil jsem pro Vás několik rad, jak se zachovat, když se takový včelí roj usadí blízko Vašeho obydlí. Nejprve si však vysvětlíme proč se vlastně včely rojí.

Pokud jste z okolí Milhostova a objevíte-li náhodou včelí roj, zavolejte mi prosím na telefon: 603 488 800. Včelky usadím do nového bytečku postarám se, aby Vás nerušily. Díky Martin Vrátník.

Aktualizováno ( 08. května 2011 v 22:02 )
 

První letošní vytáčení

Email Tisk PDF
Vytočený med ve sklenicíchKonečně nám léto zaťukalo na dveře a tak jsme využili pěkné počasí k prvnímu letošnímu medobraní. Vzhledem ke studenému jaru  jsem očekával od 5 včelstev výnos mezi 30 a 50 Kg. Jaké bylo mé překvapení, že se holky opravdu činily a nakonec jsme vytočili 96 Kg květového medu s obsahem vody mezi 15 a 16%. Řepka byla od stanoviště cca 1km, takže se jedná o směsný květový med z ovocných stromů, lučního kvítí s podílem řepky. Voňavý med jsem již téměř rozdal a rozprodal, nicméně nějaké to kilo se pro zbloudilého pocestného ještě najde. Máte-li zájem, ozvěte se mi. 1 Kg (720 ml) prodávám za 100 Kč. 
Aktualizováno ( 08. června 2010 v 20:29 )
 

Klát

Email Tisk PDF

klat_ilustracniJiž dlouho jsem si zahrával s myšlenkou postavit podle vzoru předků klát - tedy historický úl z dutiny stromu. Nejprve jsem sbíral informace po internetu a ke své radosti zjistil, že se o podobnou práci již úspěšně pokoušelo několik dalších včelařů. Dobrou inspirací mi byl blog Františka Červeného a stránky Včelaření pod Přimdou.

Protože jsem měl po ruce starý smrkový špalek na štípání dřeva, dlouho jsem neváhal a pustil se do práce. Špalek byl důkladně seschlý, ale také mírně prožraný... snad to na první pokus nebude vadit...  doufám Pohodový

Aktualizováno ( 25. května 2010 v 18:30 )
 

Propolis, aneb tak to dělám já

Email Tisk PDF

1_priprava_surovinPro výrobu 1 l propolisové tinktury používám 200 - 250g kvalitního surového propolisu. (Obsahuje-li vosk, je třeba množství odpovídajícím způsobem zvýšit). Jako rozpouštědlo lze použít téměř jakýkoli potravinářský alkohol, který by však měl být minimálně 60 %. Ve slabším roztoku se totiž propolis hůře rozpouští. Osobně používám buď čistý, koupený z lékárny nebo 70 % vodku Rasputin, u které vychází dobře poměr cena / výkon. (Sice mě asi prodavačka považuje za zvrhlíka, ale s výsledkem jsem spokojen Mrkající ).

Aktualizováno ( 09. května 2010 v 10:49 )
 

Léčebné vlastnosti propolisu

Email Tisk PDF

Aeskulap Než začneme propolis užívat

Před prvotním použití propolisu provedeme zkoušku na citlivost. Testujeme na dlaňové straně zápěstí na kůži, vetřeme tinkturu smotkem vaty a necháme uschnout. Nevznikne-li na kůži zarudnutí nebo pupínky, pak můžeme propolis užívat. V opačném případě není užívání propolisu vhodné. Propolis je velmi účinný i v malých dávkách a koncentracích. Proto je vhodné vždy po 3 týdnech aplikace, 1 týden přestávka. Jinak by propolis při dlouhodobé léčbě místopomoci mohl uškodit. To platí i u alergických osob na propolis! Propolis můžeme podávat při všech zánětlivých procesech organizmu. Pokud po 3 týdnech nenastane zlepšení, je lepší dále jej neužívat.

Aktualizováno ( 24. dubna 2010 v 09:07 )
 

Propolis - původ, složení zpracování, využití

Email Tisk PDF

Propolis na rámku Včely sbírají na stromech pryskyřici, do které přidávají výměšky svých žláz. Do úlu propolis nosí v rouskách na zadních nohách - podobně jako pyl. Včely používají propolis ve dvou základních formách:

- řídký na natírání stěn a jiných částí úlu - zejména z desinfekčních důvodů
- hustý na tmelení skulin či zmenšování vletových otvorů - pro izolaci hnízdní dutiny

 

Aktualizováno ( 09. května 2010 v 10:48 )
 

První kontrola včelstev po zimě

Email Tisk PDF
První kontrola včelstev po zimě - sláva v úlu je živo :-)Dnes (25. února) se udělalo opravdu jarní počasí a rtuť teploměru na sluníčku šplhala ke 20 °C. V dobré náladě jsme s Mariánkou vyrazili zkontrolovat včelstva a k naší (no tedy spíše mojí :-) radosti jsme již cestou k úlům potkávali rozlétané včelky, které využívaly sluníčka k prvnímu jarnímu proletu. S napětím jsem očekával, kolik včelstev přezimovalo a s neskrývanou radostí shledal, že jsou všechny úly obsazené. Uvidíme, jak bude jarnímu rozvoji včelstev bude přát počasí.
Aktualizováno ( 25. února 2010 v 19:38 )
 

První pokus se svíčkami

Email Tisk PDF
První pokus se svíčkami Z babiččina nápadu jsme se s Mariánkou pokusili vyrobit několik svíček z pravého včelího vosku. Co myslíte povedly se?
Aktualizováno ( 24. května 2010 v 20:18 )
 

Nové úly

Email Tisk PDF
langstroth-stavebniceNakoupili jsme 10 nových úlů typu Langstroth s vysokým plodištěm (240 mm) a nízkými medníky (168 mm), Dále 500 rámečků Hoffman a odpovídající množství mezistěn. Připravili jsme se tak na předchod ze starých, palubkových úlů s rámkovou mírou 39 cm na tyto celodřevěné, moderní krasavce z dílny pana Jaše - http://www.vcelarstvi-jasovi.cz. Snad se v novém bydlení bude včelkám líbit. Stěhování je čeká začátkem jara.
Aktualizováno ( 04. ledna 2010 v 18:49 )
 

Kontakt

Kontaktujte mě
Martin Vrátník
Milhostov 24
CZ-350 01  Cheb
Tel.: +420 603 488 800
E-Mail:
Datová schránka (ID): 5vo3ai
Skype: pylorus
Můžete mě kontaktovat i přes skype
Navigace: Titulní stránka Včely, med a včelaření